De schatkamer van de metropoolregio Amsterdam

donderdag 1 december 2011

Het is prettig ondernemen in Haarlemmerliede en Spaarnwoude. Maar niet altijd even gemakkelijk. In een uitgebreide economische visie zijn de kansen en bedreigingen voor groei in kaart gebracht.

De Economische visie voor Haarlemmerliede en Spaarnwoude is opgesteld op verzoek van lokale ondernemers. De KvK doet hierin aanbevelingen om het ondernemingsklimaat te stimuleren. Kansen zijn er genoeg. Het groene en cultuur-historische gebied kan zelfs de schatkamer van de metropoolregio Amsterdam worden genoemd. De 5 miljoen bezoekers in 2009 tonen aan dat recreatiegebied Spaarnwoude een ware publiekstrekker is. En er zit meer in. Meer toerisme, maar bijvoorbeeld ook meer evenementen zoals het succesvolle Dance Valley.

De KvK-aanbevelingen variëren van het verbeteren van parkeerfaciliteiten rond toeristische trekpleisters tot het betrekken van het bedrijfsleven bij de ontwikkeling van onder meer Sugar City en bedrijventerrein PolanenPark. Op macro-economisch niveau richt de KvK zich niet alleen tot Haarlemmerliede en Spaarnwoude, maar ook tot de gemeentes Velsen, Haarlem en Amsterdam, de Stadsregio en de provincie Noord-Holland. Die zijn allen partij in het Recreatieschap Spaarnwoude dat het gelijknamige recreatiegebied beheert. Maar ze hebben hierin niet altijd dezelfde doelstellingen. De aanbevelingen zijn:

  • Zorg voor afstemming tussen gemeentelijke en regionale plannen. De noodzaak tot samenwerken geldt voor de verbetering van de bereikbaarheid maar ook voor het beheer van recreatiegebied Spaarnwoude.
  • Versterk kansrijke sectoren als toerisme en recreatie.
  • Kijk naar onlogische gemeentegrenzen die maken dat vergunningverlening in het recreatiegebied niet transparant is en tot langdurige procedures kan leiden.
  • Zorg voor een goede regionale toets waarmee projecten in het recreatiegebied kunnen worden gestimuleerd dan wel ontmoedigd.

Achtergrond visie

Haarlemmerliede en Spaarnwoude is een van de kleinste gemeenten van Nederland qua inwoners, maar een van de grootste qua oppervlakte. De 3 woonkernen – Haarlemmerliede, Spaarndam en Halfweg – zijn van elkaar gescheiden door het uitgestrekte, groene recreatiegebied Spaarnwoude en hebben soms meer met de buurgemeenten dan met elkaar.

Uit de kerncijfers blijkt dat de economie in Haarlemmerliede en Spaarnwoude achterblijft op de regio. Als het aan ondernemers en de gemeente ligt gaat dit veranderen. Er zitten tal van initiatieven in de pen waarmee de lokale economie een boost kan krijgen. Toch zijn die niet altijd eenvoudig te realiseren. Zo moeten ondernemers die aan de slag willen in het recreatiegebied met 6 verschillende bestuurlijke partijen in gesprek. De gemeente moet op haar beurt in het Recreatieschap rekening houden met 5 medebestuurders. Daarnaast werkt ze aan diverse grote projecten met een klein ambtelijk apparaat. Dat legt zijn eigen beperkingen op. Samenwerken met ondernemers en op regionaal niveau lijkt daarom het sleutelwoord.

Lees ook de uitgebreide versie van de Economische Visie Haarlemmerliede en Spaarnwoude (679 kb).

Bron: KvK

Leads to Insight