Werkgroep Natura 2000 wil stilleggen bedrijfsontwikkeling in het Nieuwkoopse Plassengebied en De Haeck vlottrekken
woensdag 11 januari 2012
Stikstofnormering Natura 2000 bedreiging voor ondernemers
De werkgroep Natura 2000 Nieuwkoop maakt zich grote zorgen over de toekomst van ondernemers in het Nieuwkoopse Plassengebied en De Haeck. Ecologische analyses in het kader van Natura 2000 zetten de bedrijfsontwikkeling binnen een ruime straal rondom de Nieuwkoopse Plassen op slot. De provincie Zuid-Holland wil nu met de betrokken organisaties oplossingen op lokaal niveau zoeken om het plassengebied uit de gevarenzone te halen.
Belangenorganisaties slaan alarm
De Nieuwkoopse Plassen behoren tot slechts 5 van de 166 Natura 2000-gebieden in heel Nederland waar bedrijfsontwikkeling niet meer mogelijk is. Dit is slecht voor de economie. Als bedrijven niet meer kunnen investeren loopt niet alleen hun bestaansrecht gevaar. Ook vernieuwingen die de stikstofuitstoot kunnen terugdringen of op andere manieren milieubesparend kunnen werken komen hiermee op de tocht te staan.
De zeer strenge stikstofnormering voor beschermde vegetaties in het plassengebied is het struikelblok. Ecologen zijn van mening dat deze normering nodig is om het veenmosrietland te beschermen. In de praktijk betekent dit dat er in Nieuwkoop en wijde omgeving geen nieuwe omgevingsvergunningen meer mogen worden verstrekt met het aspect natuurbescherming. Tenzij er goede oplossingen worden gevonden die de stikstofbelasting naar een aanvaardbaar niveau kunnen reduceren. Bij elke bedrijfsuitbreiding waar ook een stikstofuitbreiding plaatsvindt, is een omgevingsvergunning noodzakelijk welke getoetst is aan de Natuurbeschermingswet. En rondom de Nieuwkoopse Plassen worden die vergunningen nu geweigerd, zodat de bedrijven op slot zitten.
De hoge stikstofbelasting wordt voornamelijk veroorzaakt door een zeer hoge achtergronddepositie, stikstof die van buiten het gebied komt aanwaaien. Lokaal vindt toevoeging plaats door het verkeer, veehouderijen, industriƫle activiteiten en, niet in de laatste plaats, door de natuur zelf en het inlaten van gebiedsvreemd water.
De Werkgroep Natura 2000 is van mening dat het anders kan. Zij wil in samenwerking met de overheid ervoor zorgen dat er weer vergunningen verleend kunnen worden voor noodzakelijke uitbreidingen van bedrijven. In de vorm van oplossingen die zowel recht doen aan de natuur als de economie. De ontwikkeling van bedrijven moet mogelijk blijven. Juist in de huidige economische tijden. Zonder nieuwe investeringen en activiteiten wordt het voortbestaan van bedrijven in deze gebieden ernstig bedreigd. Hiermee komt ook de werkgelegenheid onder vuur te liggen en zullen recreatieve ambities voor het gebied verschrompelen. De Werkgroep wil dit in samenwerking met de overheid voorkomen.
Op 19 januari organiseert de provincie Zuid-Holland een informatiebijeenkomst over dit onderwerp in de Milandhof in Zegveld. De bijeenkomst begint om 19.30 uur. Ondernemers die meer over Natura 2000 willen weten zijn van harte welkom.
Bron: KvK Den Haag
