Onredelijke algemene voorwaarden

U wilt zo min mogelijk risico lopen en u wilt graag dat uw klanten op tijd betalen. Daarom stelt u algemene voorwaarden op. Maar daarbij mag u niet alle risico’s uitsluiten of op het bordje van uw klant leggen. Algemene voorwaarden moeten namelijk redelijk zijn voor u en uw klant. Zo mag u bijvoorbeeld niet uw aansprakelijkheid richting consumenten volledig uitsluiten. Een bekend voorbeeld hiervan is het bordje bij de garderobe “De directie stelt zich niet aansprakelijk voor…”

Een klant kan de rechter inschakelen als hij vindt dat uw voorwaarden onredelijk zijn of dat u niet aan de informatieplicht heeft voldaan. Als de rechter één of meer bepalingen in uw voorwaarden onredelijk bezwarend vindt, dan kan hij uw voorwaarden ongeldig verklaren.

Onredelijke bepalingen voor consumenten

Als u zakendoet met consumenten, gelden zwaardere eisen dan bij zakendoen met bedrijven. Daarom zijn er in de wet een zwarte en een grijze lijst met bepalingen.

Zwarte lijst: bepalingen die verboden zijn

Op de zwarte lijst staan bepalingen in algemene voorwaarden die verboden zijn, ofwel ‘onredelijk bezwarend’. Bijvoorbeeld een bepaling waarmee u de prijs binnen 3 maanden na het sluiten van de overeenkomst alsnog kunt verhogen.

Grijze lijst: bepalingen op de grens van het onredelijke

In de grijze lijst staan bepalingen die op de grens van het onredelijke zijn. U heeft het recht om aan te tonen dat het gebruik ervan in uw geval niet onredelijk is. Bijvoorbeeld als u een ongebruikelijk lange termijn neemt om uw overeenkomst na te komen.

Alle bepalingen uit de zwarte en grijze lijst vindt u in de download algemene voorwaarden (169 kb).

Onredelijke bepalingen voor bedrijven

De grijze en zwarte lijst gelden niet in het zakelijk verkeer. Als de andere partij naar de rechter stapt omdat hij uw algemene voorwaarden onredelijk vindt, is het woord aan de rechter. Maar naast de hierboven genoemde criteria voor beoordeling van onredelijkheid, beroept de rechter zich steeds vaker op de grijze en zwarte lijst. Ook als u geen zaken doet met consumenten, is het dus goed om hiermee rekening te houden in uw voorwaarden. De rechter verwacht van grote partijen bovendien dat ze beter op de hoogte zijn van de regels.

Leads to Insight