Ook aantal erotiek-webwinkels neemt af

13 februari 2020 - De trend dat het aantal fysieke erotiekwinkels afneemt is al een aantal jaren gaande. Maar ook het aantal webwinkels in deze branche neemt af. Waren er in 2015 nog 378 webwinkels die zich bezig hielden met de verkoop van erotische artikelen, op dit moment zijn dat er 293*.

Zoekterm Valentijnsdag

Als we in het kader van Valentijn bekijken op welke zoektermen het meest gezocht wordt in de internetzoekmachines, zien we op de tweede plaats ‘Valentijnscadeau voor hem’ staan (6600 x). Pas op de 6e plaats komt ‘Valentijnscadeau voor haar’ (2400 x). Wellicht hebben de heren geen inspiratie op internet nodig, zij gaan gewoon naar de erotiekwinkel.

Evertine Visser van EDC Retail BV***, bekend van erotiekwebshops als Easytoys.nl en Pabo.nl: “Rondom Valentijn zien wij een verschuiving in het type klant en het type product. Er worden nu meer lingerie en toys voor haar, door hém aangeschaft dan de rest van het jaar".

Gemiddeld maandelijks zoekvolume per zoekitem

Zoekvolume ValentijnsdagBron: Ubersuggest.

Fysieke winkel versus webwinkel

Het totaal aantal ondernemingen dat zich bezig houdt met de verkoop van erotische artikelen in 2015 was 515**. Dit is inmiddels gezakt naar 392. Hiervan zijn er 111 die bezocht kunnen worden. Er zijn 293 webshops.

Aantal erotiekwinkels

JaarInternetFysieke winkelTotaal
2015378153515
2016381137504
2017342132457
2018320130429
2019292129402
2020293111392

Evertine Visser: “Wij herkennen de trend dat het aantal webshops aan het afnemen is. De erotiekmarkt is een interessante en er is geld te verdienen. De afgelopen jaren zijn een aantal grote partijen ook seksartikelen gaan verkopen. Het is tegenwoordig eenvoudig om een webshop te beginnen, maar de vindbaarheid is heel erg belangrijk om succesvol te kunnen zijn. De grote partijen hebben veel meer budget om goed zichtbaar te zijn en dus is het voor kleine partijen veel moeilijker om tegen deze grote onlineshops op te boxen en te overleven.”

Per provincie

Op dit moment zijn de meeste erotiekondernemingen (zowel webshops als fysieke winkels) te vinden in Noord-Holland (85), Zuid-Holland (73) en Noord-Brabant (56). De minste treffen we aan in Zeeland (11) en Friesland (13). In bijna alle provincies daalde het aantal erotiek-ondernemingen. Zo ging het aantal in Noord-Holland van 108 in 2015 naar 85 in 2020, Limburg van 35 naar 21 en in Overijssel zijn er nu nog 14 (tegenover 32 in 2015).

Ontwikkeling aantal erotiekwinkels en -winkels naar provincie

Provincie2015 Q12016 Q12017 Q12018 Q12019 Q12020 Q1
Groningen303130302527
Friesland121615151013
Drenthe221518181715
Overijssel323024201614
Gelderland484743444539
Flevoland231716111217
Noord-Holland10810387868285
Zuid-Holland96104102978673
Utrecht222219182121
Zeeland151616151311
Noord-Brabant726457475056
Limburg353930282521
Totaal515504457429402392

Toelichting

* In het Handelsregister worden alle ondernemingen in Nederland geregistreerd. Hiervoor werken we met zogenaamde SBI-codes. Er zijn ondernemingen die een eigen SBI code hebben, of je kan als bedrijf onder een verzamel code vallen. Als een onderneming geen eigen SBI code heeft, zoeken we op de bedrijfsomschrijving om zo de ondernemingen die zich met een bepaald product bezig houden er uit te filteren. Deze bedrijfsomschrijving is vrij door de ondernemer in te vullen.

Wij hebben in dit geval gezocht op de term: erotische artikelen. Zo kunnen wij in dit geval niet zeggen dat er echt precies 293 webshops zijn, maar het is wel zeker het minimaal aantal bedrijven dat zich bezig houdt met erotische artikelen. We laten op deze manier een trend zien die gaande is.

** Het totaal aantal erotiekwinkels is lager dan optelsom van webshop en fysieke winkel aangezien er een aantal bedrijven zowel een webshop als fysieke winkel runt onder één KVK nummer.

***KVK kan de cijfers uit het Handelsregister niet duiden. Wij onderzoeken niet de reden naar waarom het aantal bedrijven af of toeneem in een bepaalde sector. Daarom vragen wij een partij die bekend is met het onderwerp een toelichting te geven.

InfoPage