Wtta: strengere regels voor uitzendbureaus en andere uitleners

Heb je een uitzendbureau? Of leen je op een andere manier mensen uit via je bedrijf? Dan gelden er vanaf 2027 nieuwe, strenge regels. Lees hoe je boetes voorkomt.

Nieuwe wetten en regels 2026

Zorg dat je op de hoogte bent en voorkom problemen.

Lees wat nieuw is

De regering wil strengere controles op uitzendbureaus en andere ‘uitleners’. Te vaak houden zij zich niet aan de regels of gaan er dingen mis. Vanaf 1 januari 2027 geldt daarom de nieuwe wet Wtta.

Wat is de de Wtta?

Wtta betekent Wet toelating terbeschikkingstelling van arbeidskrachten. Deze wet geldt voor uitzendbureaus en andere bedrijven die mensen uitlenen. Als uitlener moet je je voortaan houden aan extra strenge regels, anders mag je geen werknemers meer uitlenen.

Er zijn twee situaties waarvoor de Wtta niet geldt: uitleen van collega’s binnen hetzelfde bedrijf of binnen een .

Wanneer gaat de Wtta in?

De wet geldt vanaf 1 januari 2027. Vanaf die datum mag je alleen nog werknemers uitlenen als je bedrijf goedgekeurd is door de Nederlandse Autoriteit Uitleenmarkt (NAU). Je moet je daar vóór 1 januari 2027 aanmelden. De NAU laat onderzoeksbureaus controleren of je je aan de regels voor uitleen houdt. Zo ja, dan krijg je toegang tot de uitlenersmarkt. Daarbij hoort een . Ook komt je bedrijf dan in een openbare lijst (register) te staan, zodat klanten kunnen zien dat je werknemers mag uitlenen.

Welke eisen gelden er voor uitleners?

Er gelden strenge eisen om in het register van de NAU te komen. Uitleners moeten een Verklaring Omtrent Gedrag (VOG) inleveren. Dat is een document waarmee je bewijst dat je bedrijf in het verleden goed de regels heeft gevolgd. Heb je een eenmanszaak, dan moet je een VOG delen van jou als persoon. Gaat het om een rechtspersoon, zoals een bv, dan moet je een VOG voor de rechtspersoon laten zien.

Daarnaast moet je bewijzen dat je je nu houdt aan de bestaande wetten en regels. Zo moet je aantonen dat je het wettelijk minimumloon betaalt aan je medewerkers. Leen je collega’s met een vast contract uit aan klanten? Dan moeten zij een salaris krijgen dat ongeveer hetzelfde is als dat van werknemers met een vast contract bij de klant. ‘Gelijk loon voor gelijk werk’ noemen we dat.

Tot slot moet je als uitlener een van 100.000 euro betalen. Na vier jaar goed gedrag krijg je dit bedrag terug. Kun je bewijzen dat jouw bedrijf zich al vier jaar netjes aan de regels houdt? Dan hoef je soms geen waarborg te betalen. Bijvoorbeeld als het bedrijf al vier jaar staat ingeschreven bij KVK en met een ‘schone verklaring’ van de Belastingdienst kan laten zien dat je altijd op tijd en genoeg belasting hebt betaald.

Op welke datum beginnen de controles?

Vanaf 1 januari 2028 gaat de Nederlandse arbeidsinspectie de Wtta handhaven. Dat betekent dat die organisatie controleert of bedrijven die mensen uitlenen ook echt in het register van de NAU staan. Als je bedrijf niet in het register staat, krijg je een boete.

Bedrijven die werknemers inhuren (inleners) mogen door de Wtta alleen nog samenwerken met uitleners die in de NAU-lijst staan.

Waarom bestaat de Wtta?

Al jaren zijn er grote problemen op de . Te vaak houden uitleners en inleners zich niet aan de regels. Het gaat vooral mis bij . Zij krijgen vaak te weinig betaald, werken te lange dagen of moeten wonen in hele slechte kamers. De regering wil deze slechte omstandigheden voorkomen.