Algemene voorwaarden delen: zo pak je dat aan
- Bijgewerkt 1 oktober 2026
- 2 min
- Wetten en regels
- KVK Redactie

Gebruik je algemene voorwaarden? Dan moet je je klanten voor een aankoop of overeenkomst de kans geven die te lezen. Anders zijn de algemene voorwaarden misschien niet geldig.
KVK Ondernemersdagen 2026
Het gratis event voor ondernemers op 13 en 14 november in Jaarbeurs Utrecht.
Wijs je klant op de algemene voorwaarden
Je algemene voorwaarden gelden alleen als:
- Je klant weet dat er algemene voorwaarden zijn.
- Je klant heeft de voorwaarden kunnen lezen voordat die iets van je kocht of een contract tekende.
Een akkoord van je klant is niet nodig, maar kan wel handig zijn als je een discussie krijgt over de voorwaarden.
Bied de algemene voorwaarden op de juiste manier aan
Algemene voorwaarden kun je digitaal en op papier aanbieden. De manier waarop je ze mag aanbieden, is volgens de wet afhankelijk van hoe je te werk gaat. Bij online verkoop mag je voorwaarden op je website zetten of ze mailen naar je klant. Verkoop je spullen of diensten in een winkel of via de telefoon, dan mag je alleen naar je website verwijzen of mailen als je klant dat goed vindt.
Op je website zetten
Zet je de voorwaarden op je website, dan moeten klanten ze ook kunnen downloaden en opslaan. Bied ze bijvoorbeeld aan als pdf op een pagina als www.bedrijfsnaam.nl/algemenevoorwaarden.
Zet op logische plekken op je site een link naar de voorwaarden, zoals op productpagina’s, bestelformulieren en onderaan digitale offertes.
Opsturen
Stuur je algemene voorwaarden naar je klant. Via de post of e-mail, bijvoorbeeld als pdf.
Een printje geven
Sta je oog in oog met je klant, bijvoorbeeld in je winkel of aan de deur, dan kun je een printje van de algemene voorwaarden geven. Dat kan ook door de voorwaarden standaard op de achterkant van een contract af te drukken.
Laten lezen op de plek waar je verkoopt
Je kunt je klant de mogelijkheid bieden de algemene voorwaarden door te nemen, bijvoorbeeld in je winkel of op je kantoor.
Verkoop je alleen diensten?
Als je alleen diensten verkoopt, bijvoorbeeld als adviseur, makelaar of IT’er, zijn de regels soepeler. Je bent dan volgens de wet ‘dienstverrichter’. Ook als je verkoop niet via internet loopt, mag je je algemene voorwaarden zonder toestemming van je klant toch digitaal aanbieden. Bijvoorbeeld door ze te mailen of met een link naar je website.
Akkoord van je klant: niet verplicht, wel handig
Een akkoord van je klant kan handig zijn. Je hebt dan bij een meningsverschil bewijs dat je klant wist dat er algemene voorwaarden waren. Er zijn verschillende manieren om akkoord te krijgen:
- Zet in een contract, offerte of opdrachtbevestiging dat je algemene voorwaarden gebruikt. Maak ook duidelijk dat je klant daarmee akkoord gaat als die zaken met je doet. Ondertekent je klant zo’n document, dan heb je bewijs dat die van de voorwaarden wist.
- Laat je klant de algemene voorwaarden apart ondertekenen, naast het contract.
- Vraag klanten voor akkoord een vinkje te zetten op je website. Veel webwinkels vragen bijvoorbeeld klanten om voor het afrekenen akkoord te gaan met een verplicht vinkje in de winkelmand.
- Vraag klanten via e-mail akkoord op de algemene voorwaarden.
- Vraag mondeling akkoord, bijvoorbeeld in een telefoongesprek. Het nadeel is dat je daarvan geen bewijs hebt. Leg een mondeling akkoord daarom ook schriftelijk vast.
Deponeer je algemene voorwaarden
Voor de zekerheid kun je algemene voorwaarden deponeren bij KVK of de rechtbank. Die bewaren ze dan voor je.
Deponeren helpt vooral als jij of je klanten het belangrijk vinden dat er bewijs is van welke voorwaarden op welk moment golden. Dat is handig bij een meningsverschil of rechtszaak waarbij de algemene voorwaarden een rol spelen.
Iedereen kan je algemene voorwaarden opvragen en bekijken bij KVK of de rechtbank. Het deponeren kost wel geld: voor je bedrijf, maar ook voor degene die ze bekijkt.
Checklist voor geldige algemene voorwaarden
Wil je zeker weten dat je algemene voorwaarden gelden?
- Je hebt je klant gewezen op de algemene voorwaarden.
- Je klant kon de voorwaarden bekijken vóór de koop of overeenkomst.
- De voorwaarden zijn online of op papier beschikbaar.
- Je kunt aantonen dat je de voorwaarden hebt aangeboden.
- Controleer wat er in je algemene voorwaarden mag staan.


