Schulden oplossen bij een commanditaire vennootschap
- Gé Sletterink
- De basis
- Bijgewerkt 28 november 2025
- 3 min
- Zwaar weer
- Geldzaken
Hoe je schulden oplost, verschilt per rechtsvorm. Hier vind je de mogelijkheden voor het oplossen van schulden bij een commanditaire vennootschap (cv). En leggen we eerst uit hoe het zit met aansprakelijkheid voor schulden bij een commanditaire vennootschap.
Gaat het minder met je bedrijf?
Stel je vraag aan een ondernemersadviseur van KVK
Wie is aansprakelijk voor schulden?
Maak je als beherend vennoten onderling geen afspraken over ? Dan zijn alle beherend vennoten aansprakelijk voor verplichtingen of schulden van de cv. Daarbij maakt het niet uit wie van de vennoten een schuld of verplichting is aangegaan.
De zakelijke eist al eerste geld terug van de cv. Als er niet genoeg geld is, kan de schuldeiser de rest van de schuld bij elke beherend vennoot op zijn privévermogen en bezittingen verhalen. Niet voor een deel van de schuld, maar voor het hele bedrag. Een privéschuldeiser kan geen geld opeisen uit het vermogen van de cv.
Een stille vennoot is niet aansprakelijk voor schulden uit de cv. Hij loopt alleen risico met zijn inbreng. De stille vennoot mag niet naar buiten treden of zich bemoeien met de bedrijfsvoering. Doet hij dat wel? Dan is hij ook hoofdelijk aansprakelijk.
Aansprakelijkheid van je partner
Ben je in gemeenschap van goederen getrouwd? Dan is ook je partner financieel aansprakelijk voor de schulden van de cv. Met huwelijkse voorwaarden of partnerschapsvoorwaarden kun je het risico dat je partner aansprakelijk is beperken. Je moet dan wel de regels nakomen die jullie in de huwelijkse voorwaarden hebben afgesproken.
Had je voor 1 januari 2018 een bedrijf en ben je daarna in beperkte gemeenschap van goederen getrouwd of een partnerschap aangegaan? Dan valt het deel van het bedrijf buiten jullie gemeenschap en is je partner niet aansprakelijk. Begin je een bedrijf tijdens je huwelijk of partnerschap in beperkte gemeenschap van goederen? Dan valt het deel van het bedrijf in de gemeenschap en is je partner wél aansprakelijk. Woon je samen met je partner zonder huwelijk of geregistreerd partnerschap, dan is je partner niet aansprakelijk voor de schulden van je bedrijf.
Oplossingen voor schulden bij een cv
De volgende regelingen zijn mogelijk:
1. Betalingsregeling en overleg
Neem bij schulden en achterstanden contact op met je schuldeisers om de situatie uit te leggen. En maak samen afspraken over de betaling. Misschien kun je uitstel krijgen of een betalingsregeling afspreken. Dat kan ook met de en bijvoorbeeld je bank of andere financiers.
2. Minnelijke schuldregeling natuurlijke personen (Msnp)
Via de gemeente kun je een minnelijke schulregeling aanvragen. Bij een minnelijk traject kijk je met hulp van de gemeentelijke schuldhulpverlening of je jouw schulden zelf kunt oplossen. Bijvoorbeeld met betalingsregelingen, herfinanciering of schuldbemiddeling. Na afloop van het traject ben je schuldenvrij.
3. Wettelijke schuldsanering natuurlijke personen (Wsnp)
Als het minnelijk traject niet lukt, kun je bij de rechtbank vragen om toegelaten te worden tot de Wsnp. Meestal moet je dan stoppen met je bedrijf. Een Wsnp-traject duurt 18 maanden. Na een Wsnp-traject ben je schuldenvrij.
4. Wet homologatie onderhands akkoord
Kun je de financiële problemen niet zelf oplossen maar wil je wel doorgaan met je bedrijf? Dan kan de Wet homologatie onderhands akkoord (WHOA) een oplossing zijn. Je maakt afspraken met je schuldeisers. Niet iedere schuldeiser hoeft akkoord te gaan. Als de rechter de afspraken goedkeurt, gelden ze wel voor alle schuldeisers. Je kunt zo blijven ondernemen.
5. Faillissement en surseance van betaling
Kun je tijdelijk je schulden niet betalen? Dan kun je via de rechtbank surseance van betaling . Dat wordt ook wel uitstel van betaling genoemd. Je hoeft dan tijdelijk je schuldeisers niet te betalen. Meestal eindigt surseance van betaling in faillissement.
Als je geen betalingsafspraken meer kunt maken met je schuldeisers, kan je zelf je faillissement aanragen. Iemand die nog gel van je moet krijgen, kan dit ook doen. Als de rechtbank je failliet , wordt een benoemd . Die neemt alle beslissingen en geldzaken van je over.
Let op: Vraagt een schuldeiser je faillissement aan? Dan kun je nog proberen dit faillissement te voorkomen met de Wsnp of een WHOA-akkoord. Het voordeel van de Wsnp of een WHOA-akkoord is dat je na afloop daarvan schuldenvrij bent. Bij een faillissement kunnen er restschulden blijven bestaan en blijf je daarvoor aansprakelijk.
Faillissement? Kom in actie | KVK
Hulp bij schulden oplossen
Je schulden oplossen hoef je niet alleen te doen. Gebruik het Stappenplan schulden oplossen om van je schulden af te komen. In stap 4 vind je organisaties die hulp bieden. Of bel met het KVK Adviesteam: 088 585 22 22.